پرمصرف ترین آهن ساختمانی: 6 نوع آهن آلات ساختمانی پرکاربرد

یکی از صنعت هایی که در این چند سال اخیر به شدت پیشرفت کرده صنعت ساختمان سازی است، که مصالح و مواد بسیاری در ساخت سازه ها استفاده می شود. در ادامه به بررسی پرمصرف ترین آهن ساختمانی و همچنین پرکاربردترین آهن ساختمانی میپردازیم. انواع آهن آلات ساختمانی جزو متریال و مصالحی است که نقش بسیاری دارد که بدون استفاده از آن ها نمیتوان سازه ای بنا کرد. این مطلب میتوانید به شما در رابطه با خرید انواع آهن آلات ساختمان سازی و پرکاربردترین آهن ساختمانی کمک کند، تا بتوانید انواع آن را شناسایی و خریداری نمایید. با آهن با من همراه باشید تا در مورد پرکاربردترین آهن ساختمانی و انواع آهن آلات فلزی ساختمانی صحبت کنیم.

 

آهن آلات ساختمانی شامل کدام محصولات می باشد؟

انواع آهن آلات ساختمانی در زندگی انسان ها و در جوامع امروزه تاثیر و نقش بسیار زیادی دارد. ساخت هیچ سازه، دستگاه و تجهیزاتی بدون استفاده از آهن آلات ممکن نمی باشد. آهن به عنوان یکی از اولین کشفیات انسان بوده و به مرور زمان و با گذشت سال های بسیار استفاده از آن ادامه دارد. درمورد طبقه بندی تیرآهن لینک درج شده را ببینید.

اهمیت آهن به اندازه ای زیاد است که هیچ یک از ساختمان ها را نمی توان پیدا کرد بدون استفاده از آهن ساخته شده باشند. استحکام و مقاوم بودن همه ی ساختمان ها با انواع آهن آلات ساختمانی ارتباط تنگاتنگی دارد.

پرمصرف ترین آهن ساختمانی

انواع آهن آلات ساختمانی با توجه به عملکرد و ساختاری که دارند به انواع مختلفی تقسیم شده اند و با توجه به همین موضوع اسم های مختلفی دارند، تیرآهن یکی از انواع پرمصرف ترین آهن ساختمانی است که استفاده و کاربرد بسیاری دارد.

پرکاربردترین آهن ساختمانی قبل از تولید تیرآهن از تیرهایی که از جنس چوب بودند برای ساخت ساختمان ها استفاده می شدند. کسانی که در حوزه های ساخت و ساز ساختمان فعالیت می کردند پس از ساخته شدن تیرآهن بجای تیرهای پوبی از تیرآهن برای ساختمان استفاده کردند. تیرآهن با توجه به نوع مقطع و شکل ظاهری که دارند نامگذاری شده اند.

تیرآهن و ستونی ، پرمصرف ترین آهن ساختمانی

پرمصرف ترین آهن ساختمانی در صنعت ساختمان سازی تیرآهن می باشد که در انواع و مدل های مختلفی ساخته و تولید می شود. این نوع از آهن باید توانایی تحمل فشارهای مختلف و فشارهای بالایی را داشته باشد.

 

انواع آهن ساختمان سازی

تیرآهن در سه نوع موجود می باشد که با توجه به کاربردهای مختلفی که دارد می توان از آنها استفاده نمود:

  1. تیرآهن IPE؛ دارای استانداردهای اروپا و ایران
  2. تیرآهن INP؛ دارای استانداردهای چین و روسیه
  3. تیرآهن IPB؛ به آن تیرآهن بال پهن گفته می شود.

 

میلگرد ساده و آج‌دار (پرکاربردترین آهن ساختمانی)

پرکاربردترین آهن ساختمانی که به عنوان یکی از زیر شاخه های آهن شناخته می شود میلگرد است.
میلگرد از جنس آهن بوده و در سایزها و مدل های مختلفی موجود می باشد. از میلگردهای مختلف در ساخت سازه های مختلف و بتن ریزی استفاده میشود.

 

انواع میلگرد

در زمان های قدیم برای بتن ریزی از میلگرد استفاده می شده و به همین دلیل هر لحظه امکان به وجود آمدن خطرات بسیار و ریزش ساختمان وجود داشته و در هنگام زلزله امکان اینکه زمین نشست کند وجود داشت.

به دلیل استحکام زیادی که میلگرد برای بتن دارد می تواند بتن را در برابر نیروی چرخشی و کششی مقاوم نماید، از میلگرد برای داخل بتن استفاده می شود. با استفاده کردن از میلگرد زیرسازی های لازم را انجام داده و سپس کار بتن ریزی انجام داده می شود.

 

ناودانی

 

نبشی

 

ورق‌های فولادی

پرمصرف ترین آهن ساختمانی دیگری که میتوان در ساختمان سازی نام برد ورق های فولادی میباشد، که این ورق ها از نورد گرم شمش فولادی ساخته و به صورت کلاف و یا رول آماده می شوند.

پرکاربردترین آهن ساختمانی

ورق های فولادی با 3 استاندارد DIN آلمان و روسیه در ایران استفاده می شوند که مدل آلمانی آن از امتیاز بیشتری برخوردار می باشد.
ورق گالوانیزه، ورق روغنی، ورق سیاه و ورق رنگی از انواع مختلف آن می باشند. ورق سیاه یا به اصلاح همان ورق نورد گرم در دمای بسیار زیاد تولید شده و ضخامت آن در بین رول ها نسبتا کم میشود.

از ورق آهن به دو روش در ساختمان سازی استفاده می شود:

ورق آهن استفاده شود. و همچنین برای ساخت و تولید ماشین آلاتی مثل جرثقیل و ماشین‌های حمل‌و‌نقل لوازم ساختمانی و … نیز لازم است از ورق‌های فولادی استفاده شود.این صنعت نیز به صورت غیرمستقیم با صنعت ساختمان‌سازی در ارتباط می باشد.

 

لوله داربستی ، انواع آهن آلات ساختمانی

انواع آهن آلات ساختمانی دیگری که میتوان نام برد لوله داربستی میباشد که در ساخت سازه‌های مختلف کاربردی جانبی دارد. این محصول عموماً در مواردی که کار در ارتفاع انجام می‌شود و یا نیاز است سازه تحت ساپورت‌های موقت قرار گیرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله داربستی از ورق سیاه تولید شده‌است که در طول‌های ۶ یا ۳ متر برش خورده و در بازار موجود است. گفتنی است که برای متصل کردن این لوله‌ها به یکدیگر، از اتصالات مخصوصی استفاده می‌شود. به طوری که با قرار گرفتن آن‌‎ها در کنار یکدیگر، ساختاری به وجود می‌‎آید که می‌توان جهت کاربردهای مختلف از آن استفاده کرد.

در خصوص ساختار لوله‌های داربستی باید به این مورد اشاره کرد که این محصول اغلب دارای نمرۀ ۵ است که از ضخامتی بین ۲ تا ۴ میلی‌متر برخوردار است. اما در حال حاضر بیشتر از لوله‌هایی با ضخامت 3.2 میلی‌متر استفاده می‌شود.

این نکته را بهتر است در نظر داشته باشید که موارد مصرف این محصول بیشتر همانی است که به آن اشاره کردیم، زیرا به علت آن‌که دارای درز است نمی‌توان برای انتقال مایعات و سیالات از آن‌ها استفاده کرد.

 

نتیجه گیری پرمصرف ترین آهن ساختمانی