آشنایی با لوله و قیمت آن در بازار آهن

قیمت لوله

لوله فولادی را می توان به عنوان پر استفاده ترین مقطع فولادی در صنایع مختلف معرفی کرد این محصول به خاطر داشتن مقاومت در برابر فشار استحکام بالا و مقاومت در برابر گرما و مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی نسبت به محصولات غیر فلزی مثل لوله پی وی سی و پلی اتیلن مناسب تر است از این رو در این مقاله در مورد انواع لوله فولادی قیمت لوله فولادی نحوه خرید لوله گالوانیزه و استیل صحبت‌کنیم کرد.

همانطور که میدانید فولاد در آلیاژ ها و انواع مختلف ساخته می شود ترکیب شیمیایی روش ساخت و استاندارد ساخت بر کیفیت محصول ویژگی های فنی و مکانیکی و کاربرد آن تأثیر دارد و بر همین اساس قیمت لوله نیز تغییر خواهد کرد البته قیمت لوله فولادی تحت تاثیر عوامل بسیار دیگر می باشد که در ادامه تک تک این موارد را توضیح می دهیم. لوله فولادی محصولی است که از آن برای انتقال میعانات سیالات در برخی مواقع در فواصل کوتاه برای انتقال مواد جامد نیز استفاده می شود در لوله کشی آب، گازرسانی، فاضلاب پسماندها مواد شیمیایی و صنعتی در پالایشگاه ها موارد پتروشیمی و غیره از انواع لوله فولادی استفاده می‌شود گستره کاربرد لوله بر اساس جنس و نوع آن در صنایع مختلفی همچون ساخت اسکله تولید لوازم خانگی و صنعتی تولید ماشین آلات مختلف کشاورزی ساخت نرده حفاظ و پروفیل های ساختمانی در صنایع هوافضا کشتیرانی و غیره کاربرد دارد.

قیمت لوله

انواع لوله در بازار

در یک دسته بندی کلی لوله ها در نوع غیر فلزی و فلزی در بازار خرید و فروش می‌شوند. از جمله لوله های غیر فلزی می توان به لوله پلاستیکی پی وی سی لوله شیشه ای روده چوبی لوله بتنی و از جمله لوله های فلزی می توان به لوله آهنی لوله چدنی لوله آلومینیومی لوله روی لوله مسی و لوله فولادی در گرید های مختلف اشاره کرد. از آنجایی که لوله های فلزی نسبت به لوله های غیر فلزی از ویژگی های بهتری برخوردار هستند بیشتر مورد توجه صنایع قرار می‌گیرد. در ادامه به طور خاص در مورد انواع لوله فولادی که یکی از مهم‌ترین محصولات بازار آهن به شمار می روند توضیح می دهیم.

انواع لوله فولادی از نظر روش ساخت

لوله درزدار

برای ساخت لوله درزدار در کارخانه های فولاد از انواع ورق فولادی در ضخامت ها و ابعاد مختلف به صورت رول و شیت استفاده می شود اگر از ورقه های شیت یا فابریک برای تولید لوله استفاده شود با خم کردن ورق فولادی و جوشکاری لبه های آن محل جوش و درز لوله به صورت مستقیم در طول آن دیده می‌شود که به این نوع لوله درز مستقیم نیز می گویند.

لوله ساخته شده از ورق های رول که با باز شدن رول و لوله شدن ورقه های در عرض کم همچنین همزمان جوشکاری لبه های آن ساخته می شود لوله اسپیرال یا حلزونی نام دارد دلیل این نامگذاری محل جوشکاری یا خط جوش هایی به شکل حلزونی یا مارپیچی به دور لوله است.

برای جوشکاری لبه‌های ورق در روند تولید لوله درزدار از روشهای جوشکاری الکتریکی القایی و یا پودری استفاده می‌شود. کیفیت جوشکاری در این مورد بسیار اهمیت دارد زیرا به طور مستقیم بر کیفیت و مقاومت و استحکام لوله تاثیر می گذارد.

لوله بدون درز یا مانیسمان

برای ساخت لوله مانیسمان یا بدون درز در کارخانه‌های فولاد از روش‌هایی مثل ریخته گری یا نورد استفاده می شود به این شکل که به جای استفاده از ورق از میله های فولادی استفاده شده و با سنبه در دمای بالا لوله بدون درز ساخته می شود و یا اینکه شیر های فولادی در درون کوره ها تا دمای بالا حرارت داده شده سپس مواد مذاب را درون قالب های لوله ریخته و پس از سرد شدن از قالب جدا میکند سطح لوله مانیسمان ساخت بدون برجستگی و مشکل است.

مقایسه لوله درزدار و بدون درز

لوله درزدار معمولاً دارای کیفیت مقاومت و استحکام کمتری نسبت به لوله بدون درز است

قیمت لوله درزدار کمتر از قیمت لوله مانیسمان می باشد

برای تولید لوله مانیسمان در سایز بالا نیاز به هزینه بیشتری نسبت به لوله درزدار در سایز بالا است بنابراین لوله های مانیسمان جایزه بزرگ اقتصادی نیستند

معمولاً در کاربردهایی مثل مخازن تحت فشار از لوله مانیسمان استفاده می شود.

لوله گالوانیزه آهن رسان

در صنایع نیاز به لوله‌هایی با مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی ناشی از رطوبت مواد شیمیایی اسید ها روغن ها و غیره است از این رو محصولات فولادی با آلیاژهای ضد زنگ یا پوشش داده شده با مواد ضد زنگ می سازند گالوانیزه کردن مقاطع فولادی یکی از این روشها به شمار می‌رود که در آن به عنوان مثال لوله های ساخته شده است فولاد را به روش های القایی یا فروبردن در حمام داغ فلز روی در برابر زنگ زدگی محافظت می کند هرچه ضخامت لایه قرار گرفته بر روی فولاد بیشتر باشد محافظت از لوله در برابر خوردگی نیز بیشتر می‌شود فلز روی معمولاً زودتر از آهن و فولاد دچار خوردگی و اکسیداسیون می‌شود بنابراین یک لایه اکسید بر روی لوله گالوانیزه شده ایجاد می شود که از خورده شدن لایه های زیرین محافظت می نماید در واقع فلز روی به عنوان یک جان فدا در این پروسه عمل می کند.

قیمت لوله

مزیت های لوله فولادی آهن رسان 

محدودیت های لوله های فولادی

  1. امکان اکسیداسیون خوردگی و زنگ زدگی
  2. امکان فرایند الکترولیز
  3. نیاز به کارگر جوشکار ماهر برای جوشکاری و اتصال لوله ها به هم
  4. و نیاز به هزینه اضافی برای مقاوم سازی داخلی و خارجی لوله در برابر زنگ زدگی

قیمت لوله 

قیمت آهن اهواز در وب سایت آهن رسان به نشانیwww.ahanresan.irقیمت آهن کیلویی قیمت پروفیل قیمت آهن دست دوم قیمت لوله فلزی قیمت لوله آب فلزی قیمت آهن اصفهان امروز قیمت آهن امروز با ahanresan   قیمت آهن اهواز قیمت آهن اصفهان قیمت روز آهن 14 اصفهان قیمت آهن کیلویی در کانال تلگرامی آهن رسان  قیمت آهن امروز آهن قیمت هر کیلو آهن درب و پنجره قیمت آهن در مشهد قیمت روز آهن اصفهان قیمت آهن اهواز قیمت آهن کیلویی اسامی اهن الات قیمت آهن امروز قیمت پروفیل آهن رسان  قیمت روز آهن 14 اصفهان قیمت لوله آهنی سیاه قیمت لوله آب فلزی قیمت لوله فولادی 8 اینچ قیمت لوله آهنی آهن رسان دست دوم قیمت لوله سیاه درزدار اصفهان لیست قیمت لوله قیمت لوله سیاه دست دوم قیمت لوله آب ½ قیمت آهن اهوازقیمت آهن اصفهان  قیمت آهن کیلویی قیمت روز آهن 14 اصفهان نمودار قیمت آهن قیمت آهن در مشهدبا آهن رسان همراه باشید.

کارخانه های لوله سازی در ایران

عمده نیاز صنایع کشور از طریق تولیدات داخلی تامین می شود و بخش کوچکی از لوله های مورد استفاده در صنایع از طریق واردات از کشورهای دیگر تامین می‌شود کارخانه‌هایی که در ایران انواع لوله های فولادی را تولید می کنند شامل کارخانه دقیق کاوه ایرانیان کارخانه لوله اهواز شرکت لوله و پروفیل سپاهان کارخانه لوله سپنتا شرکت لوله سازی ساوه و کارخانه صنعتی درپاد تبریز هستند.